Monitorování teploty grafické karty
Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je teplota grafické karty - musí být pravidelně a systematicky sledována. Pokud jste líní a nikdy jste grafickou kartu nezkontrolovali, obdržíte a podepíšete: tady je dlouho očekávané přehřátí grafického čipu umístěného v drahém a opotřebovaném grafickém adaptéru.
O dostupných metodách
V tomto článku se podíváme na dvě možnosti monitorování teploty grafické karty: jednu, která vyžaduje další nástroj, a druhou, která vyžaduje další vybavení, zařízení zvané pyrometr.
Možnost 1: Měření pomocí pyrometru
Bohužel ne všechny součástky na desce s plošnými spoji grafického adaptéru jsou vybaveny senzory: například paměťový čip nebo napájecí subsystém. Právě tyto komponenty však mají ve zvyku se přehřívat při nadměrné zátěži a konkrétněji při přetaktování grafického adaptéru.
K měření teploty tímto způsobem budete potřebovat speciální zařízení - pyrometr. Samotné měření je poměrně snadné: musíte nasměrovat paprsek zařízení na součásti desky a měřit teplotu.
Možnost 2: Použití speciálních programů
Nástroje, které lze použít k měření teploty, lze myšlenkově rozdělit na dvě podskupiny: informační (kde lze sledovat pouze indikátory) a diagnostické (ve kterých můžete otestovat svůj počítač).
GPU-Z je program prvního typu. S jeho pomocí můžete sledovat úroveň zatížení uzlů a také zjistit informace o grafické kartě - model, množství video paměti a frekvenci procesoru. Tyto informace najdete na kartě "Snímače".
Nástroj umožňuje konfigurovat zobrazení minimálních nebo maximálních a průměrných hodnot. Pokud vás zajímá, na jakou teplotu se grafický adaptér zahřívá při maximální zátěži, tak klikněte na položku "Zobrazit nejvyšší čtení" v rozevírací nabídce. Chcete-li „načíst“ grafickou kartu, musíte spustit výkonnou hru po dobu 30–40 minut. Program automaticky zjistí nejvyšší teplotu grafické karty.
K dispozici je také pokročilejší nástroj - Furmark, který vám umožňuje sledovat hodnoty ze snímačů grafické karty a číst jejich hodnotu.
- Nejprve spusťte nástroj a poté klikněte na tlačítko "zátěžový test GPU".
- Po tomto klikněte na "JÍT"začít důvěřovat.
- Po vašem souhlasu začne test „chlupaté koblihy“ – tedy benchmark, který uživatelé nazývají. Ve spodní části obrazovky je stupnice, na které můžete sledovat změnu teploty. Je nutné pokračovat v pozorování, dokud se graf nestane plnou přímkou: to znamená, že teplota přestala stoupat.