FreePrograms.me

Instalace Ubuntu na VirtualBox

Установка Ubuntu на VirtualBox

Většina operačních systémů založených na linuxovém jádře je zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem, což umožňuje uživateli měnit jej podle vlastního uvážení a vkusu. Obecně se jedná o zcela odlišný systém s vlastní aktivní komunitou, kterou pravděpodobně nikde nenajdete lepší.

Už jsme se setkali Proces instalace systému Windows, ale dnes si nainstalujeme spíše populární OS Ubuntu, nebo jak se jim běžně v prostředí Linuxu říká – distribuční kit. Pro instalaci použijeme program VirtualBox.

Obrázek ke stažení


Na linuxových distribucích je výhodné, že jsou zdarma, takže obraz systému lze stáhnout přímo z oficiálního webu, buď pomocí prohlížeče nebo torrent klienta. Jdeme na web ubuntu.com, ukažte na odkaz v nabídce Ke stažení a vyberte Desktop. No, pak vybereme verzi a bitovou hloubku systému. Pro ty, kteří jsou líní jít, dávám odkaz na obrázek http://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?country=RU&version=14.04&architecture=i386.

Budeme předpokládat, že načtení obrázku bylo úspěšné.

Vytvoření a nastavení stroje


Postup vytvoření stroje popisovat nebudu, vše je tam standardně, tzn. Jen hloupě stiskneme další. A v nastavení můžete alokovat více prostředků počítače a pokud chcete, zrušit zaškrtnutí diskety. Vlastně nic jiného pro Ubuntu není potřeba.

Instalace Ubuntu na VirtualBox


Běh Stroj VirtualBox a spusťte instalaci. Jako vždy je prvním krokem výběr jazyka. Vyberte ten, který potřebujete, a klikněte vpravo Nainstalujte Ubuntu. V dalším kroku čekáme na kontrolu pro přípravu instalace. Pokud plánujete nějakou práci v Ubuntu, doporučuji zaškrtnout dvě políčka v tomto poli. Instalace bude trvat o něco déle, protože budou staženy některé aktualizace softwaru a systému, ale pak nebudete muset instalovat aktualizace.

V dalším kroku musíme připravit disk pro instalaci. Jelikož máme virtuální stroj, jednoduše vybereme Vymazat disk a nainstalujte Ubuntu a klikněte Nainstalovat nyní. Zbývá pouze vybrat časové pásmo, rozložení klávesnice a vytvořit si účet v systému, poté začne instalace. Po dokončení restartujte počítač a můžeme začít používat nainstalovaný systém. Jak vidíte, instalace je velmi jednoduchá, protože Ubuntu cílí spíše na běžné uživatele, kteří jsou zvyklí na grafické rozhraní a u kterých spouštění linek a zadávání určitých příkazů vyvolává panický efekt. Ubuntu není zdaleka poslední distribucí založená na linuxovém jádře. Můžete také vyzkoušet Debian, Arch Linux, Fedora a řadu dalších OS. V nich uvidíte jiné rozhraní, nebo jak se běžně říká, pracovní prostředí.

Co si tedy myslíte o tomto operačním systému?
26. února 2014 2
Komentář
Zadejte kód z obrázku:*
Kliknutím na obrázek aktualizujte kód, pokud je nečitelný
  1. Jen 4tw
    Jen 4tw
    21. listopadu 2023 14:01
    Děkuji, tento program jsem používal na svém pracovním počítači s Luniks. 
  2. Shaty
    Shaty
    1. prosince 2023 14:01
    Nutně jsem potřeboval nainstalovat Ubuntu pro pracovní účely (nebudu zabíhat do hloubky, není to zajímavé). Díky za podrobný článek, je to vzácné.