Přehřívání CPU - co dělat?
Každá součást počítače plní svou specifickou roli. Ale možná lze procesor nazvat „mozkem“ počítače. S jeho pomocí se zpracovávají informace, které jsou v paměti počítače a dalších zařízení. A pokud se vyskytnou nějaké problémy s procesorem, ovlivní to celý počítač jako celek. Velmi často bývá problém s přehříváním procesoru. Co dělat, když se procesor vašeho počítače začne velmi zahřívat nebo dokonce přehřívat? Nejprve se pokusme pochopit důvody přehřátí procesoru.
Pokud se vrátíte trochu zpět, můžete si vzpomenout, že kvůli přehřívání se procesor jednoduše spálil. Dnes má mnoho počítačů zabudovaný systém varování před přehřátím procesoru. To znamená, že pokud se procesor začne přehřívat, toto systém násilně vypne počítač. Nejčastějším doprovodným přehříváním procesoru je proto samovolné vypnutí počítače.
Okamžitě stojí za zmínku, že procesor se vždy zahřívá. To je logické, protože je na něj přivedeno napětí. Provozní teplota procesoru by se ale neměla zaměňovat s jeho přehříváním. Normální teplota zahřívání CPU se může pohybovat od 35 do 55 stupňů. Pokud je teplota vyšší než krajní mez tohoto intervalu, pak se procesor přehřívá.
Navíc pokud se procesor přehřeje, počítač se ne vždy sám vypne. Velmi často v takových chvílích začíná zpomalovat. To bude okamžitě patrné, protože rychlost zpracování dat se výrazně sníží.
Pokud se tedy váš procesor velmi zahřeje a počítač se spontánně restartuje, problém s přehříváním s největší pravděpodobností souvisí s chladicím systémem počítače. V tomto případě musíte provést řadu akcí.
Za prvé, v této situaci byste měli vyčistěte celý počítač od prachu. Jedním z důvodů přehřívání procesoru může být dlouhodobě nahromaděný prach. Poté musíte zkontrolovat chladicí systém. Ve většině případů bude problémem nedostatek teplovodivé pasty. Je také možné, že se kabel chladiče odpojil a jednoduše nefunguje. Je pravděpodobné, že je problém se samotným chladičem.
Pokud jsou zjištěny výše uvedené problémy, je třeba je odstranit. Pokud teplovodivou pastu nemáte, musíte ji nanést na potřebná místa procesoru. Zde bychom neměli zapomínat, že tepelná pasta se nanáší v tenké, rovnoměrné vrstvě. Pokud je problém v kabelu, pak jej jednoduše připojte k chladiči. Pokud chladič v chladicím systému nefunguje, je nejlepší koupit nový.
Mimochodem, může nastat taková situace: procesor se přehřívá, ale s chladicím systémem je vše v pořádku. To znamená, že vše je očištěno od prachu, aplikována tepelná pasta, chladič funguje. V tomto případě je faktem, že chladič vašeho počítače neplní svou práci. Jinými slovy, jednoduše není schopen uchladit procesor vašeho počítače. Pokud je to vaše situace, pak si kupte výkonnější chladič. Naštěstí nejsou tak drahé. Do stolního počítače můžete také nainstalovat další chladič.
Teplotu procesoru musíte pravidelně sledovat. Nemusíte to dělat každý den, ale jednou za měsíc to stojí za to. K tomu můžete použít utilitu Speccy, kterou si můžete stáhnout z těchto stránek. Zobrazuje všechna data na vašem počítači, mezi nimiž najdete informace o vašem procesoru včetně jeho teploty. Je vidět, že důvodů přehřívání procesoru není tolik. A všechny tyto důvody můžete odstranit sami.
Stáhněte si Speccy zdarma
Stáhněte si program z oficiálních stránek https://www.piriform.com/speccy/download/standard