FreePrograms.me

Jak zjistit teplotu procesoru?

Как узнать температуру процессора?

Proto je velmi důležité, aby se tato součást během provozu nepřehřívala. Delší nebo silné přehřívání totiž v lepším případě zkrátí životnost procesoru a v horším případě způsobí jeho úplné selhání. Pokud máte pocit, že s vaším počítačem není něco v pořádku, začne pracovat pomaleji, uslyšíte neobvyklé zvuky ventilátoru, počítač se restartuje s „modrou obrazovkou smrti“ (nebo bez ní), je docela možné, že je to všechno triky procesoru. A abyste se ujistili, že je to pravda, musíte zjistit teplotu procesoru.

A můžete to udělat třemi způsoby:

1.zobrazení teploty v nastavení BIOSu;
2.stáhněte si speciální nástroj;
3.nainstalujte gadget.

První možnost je pro nás zcela nepohodlná – restartovat PC při každém podezření není příliš pohodlné. Třetí možnost je věcí vkusu a nemá žádné další funkce. Ale podívejme se blíže na druhý způsob.

Pro měření teploty existuje několik nástrojů a jedním z nejjednodušších a nejpohodlnějších je program Speccy ze společnosti Priform, kterou mnozí znají z jiného slavného produktu CCleaner. Speecy je zdarma a plně rusifikován.

Stáhněte si program z oficiálních stránek https://www.piriform.com/speccy, nainstalujte jej a spusťte. Chcete-li program rusifikovat, musíte kliknout na Zobrazit > Možnosti > Jazyk > Ruština > OK.

Как узнать температуру процессора?


Ve výchozím nastavení na pravé straně okna Speccy zobrazeno Všeobecné informace. Vlastně zde vidíte parametr procesor a jeho teplotu. Kliknutím na zelený čtverec můžete rozbalit chronologii zatížení procesoru. Proč je to potřeba: chronologie ve formě stupnice ukazuje, jak stabilní je procesor. Pokud tento indikátor „přeskočí“, znamená to, že s vaším počítačem není něco v pořádku.




Chcete-li zjistit, co způsobuje změny teploty, můžete tento program ponechat na pozadí, umístit ho řekněme do rohu nebo minimalizovat. Nyní zkuste otevřít ty programy, po kterých se podle vašeho názoru procesor začne přehřívat. Nebo naopak, zavřete otevřené programy, abyste zjistili, zda teplota neklesne.

Podobný program je Otevřete Hardware Monitor.

Je skromnější ve svých možnostech, ale zcela se vztahuje k našemu tématu. Dokáže zaznamenávat nejen aktuální ukazatele, ale i minimální-maximální hodnoty. K tomu samozřejmě musí program nějakou dobu běžet.

Stáhněte si jej z oficiálních stránek http://openhardwaremonitor.org/, vyjměte složku z archivu, klikněte na soubor OpenHardwareMonitor.exe pravým tlačítkem myši a vyberte položku Spusťte jako správce.



Jak je již zřejmé, program nevyžaduje instalaci. Po spuštění programu uvidíte takové okno, ale s jinými indikátory.



V něm musíte najít procesor (na snímku obrazovky je to Intel Core i3-2120). Co znamenají parametry pod procesorem:
Hodiny - to jsou frekvence, nepotřebujeme je.
Teploty - to jsou teploty všech jader vašeho procesoru.

Ta čísla, která jsou ve sloupci Hodnota, indikují aktuální teplotu procesoru a teploty ve sloupci Max, indikují maximální teplotu.



Ponecháním programu spuštěného na pozadí (můžete jej minimalizovat) můžete zkontrolovat změny těchto indikátorů po každé akci provedené na vašem PC (instalace a spouštění programů, spouštění her a dalších souborů).
Maximální přípustná teplota procesoru nesmí být vyšší než 70 stupňů!!!


Doufáme, že Vám tyto informace pomohou zjistit teplotu procesoru a pokud se vyskytne nějaký problém s přehříváním této komponenty, řešte jej.
11. prosince 2014 2
Komentář
Zadejte kód z obrázku:*
Kliknutím na obrázek aktualizujte kód, pokud je nečitelný
  1. lenkapddd
    23. listopadu 2023 14:37
    Ani jsem o tom nevěděl, teď budu. Díky moc!!! 
  2. Shaty
    Shaty
    4. prosince 2023 09:46
    Oblíbil jsem si utilitu Speccy. Méně funkcí nemusí vždy znamenat horší.