Co je to počítačový virus a kdy se poprvé objevil?
Kdo se nikdy nesetkal s počítačovými viry? Pravděpodobně ten, kdo u počítače buď nestrávil ani vteřinu, nebo u počítače strávil příliš málo času... Počítačový virus se chová jako každá epidemie – nikdy nenapadne jen jeden počítač, působí masově.
Virus může být buď program, nebo škodlivý kód, který je součástí jiných programů. Program oběti může být jakýkoli zranitelný program, který lze snadno hacknout a změnit jeho kód.
V současnosti existuje nespočetné množství virů. Některé jsou prakticky neškodné, některé mohou vážně poškodit váš systém, vaše data a některé mohou dokonce vaše data ukrást.
Samotná definice začala v roce 1951, kdy byla maďarským programátorem Johnem von Neumannem stanovena teorie vytváření sebereplikujících se mechanismů (což jsou viry). Programy tohoto druhu se začaly objevovat v roce 1961.
Viry se však v jejich projevu začaly objevovat mnohem později. V roce 1981 se na Apple II PC dostaly první známé viry, Virus 1, Virus 2, Virus 3 a Elk Cloner. Teprve v roce 1984 se objevily první antivirové nástroje - CHK4BOMB a BOMBSQAD. Rezidentním antivirem byl vytvoření Guy Wong - DPROTECT.
První virové epidemie byly zaznamenány v letech 1987-1989, kdy virus Zotkin.A infikoval více než 18 tisíc počítačů, a také v roce 1988, kdy jeruzalémský virus při jejich spuštění smazal všechny programy. Známý červ Morris infikoval více než 6200 počítačů, z nichž mnohé byly serverové, což způsobilo vypnutí většiny sítí až na pět dní.
Dnes se každý den rodí tisíce nových virů a vývojáři proti nim tvrdě bojují. antivirové programy. Nezanedbávejte instalaci antiviru a také pravidelně skenujte svůj systém, například pomocí léčebný nástroj Dr.Web CureIt. Pouze v tomto případě budete schopni poskytnout spolehlivou ochranu proti různým typům virů. Dnes jsme se tedy dozvěděli nejjednodušší definici viru a také jeho počáteční projevy. Zůstaňte s námi a dozvíte se ještě více zajímavých faktů ze světa výpočetní techniky!