Aktualizujte ovladače grafické karty
Aby váš počítač dobře fungoval, musíte pro něj správně vybrat software, stručně nazývaný ovladače, pro téměř všechny jeho součásti: základní desku, grafický adaptér, řadič. Když je notebook nebo počítač nový, to znamená, že má disk s potřebnými ovladači, neměly by být žádné problémy. Pokud však od nákupu uplynulo hodně času a počítač vyžaduje přeinstalaci ovladačů, budete je muset hledat na internetu.
Výběr ovladačů pro grafický adaptér
Grafické karty jsou různé a každá z nich vyžaduje specifické ovladače. Náš průvodce vám pomůže rozdělit celý proces krok za krokem. Pojďme tedy začít.
Krok 1: Výběr správné grafické karty
Zjištění modelu grafické karty, která je v počítači, je poměrně jednoduché: například pomocí speciálních nástrojů. Je jich mnoho a všechny mají různou míru „složitosti“ – nejčastěji speciálně pro začátečníky.
Nejznámější program v této a dalších oblastech lze nazvat GPU-Z. Bude schopna třídit všechna data související s grafickým adaptérem: včetně toho, jaký software je aktuálně nainstalován.
- Nejprve si stáhněte a nainstalujte nástroj GPU-Z. Po otevření aplikace se zobrazí okno s charakteristikami grafického adaptéru.
- V "Název" model je zobrazen v poli "Verze ovladače" - verze použitého ovladače.
Když určíte model grafického adaptéru.
Krok 2: Stáhněte si ovladače pro grafickou kartu
Nalezení ovladačů pro grafické karty známých značek je poměrně jednoduché.
Intel
- Nejprve tedy přejděte na oficiální webovou stránku a poté zadejte do vyhledávacího pole "Vyhledávám materiál ke stažení" a klikněte na ikonu vyhledávání.
- Poté budete mít možnost přidat ke svému požadavku specifika: uveďte aktuální firmware, vyberte "drayver" hledat. Klikněte na nalezený software a v okně, které se otevře, kde se objeví ovladač dostupný ke stažení, vyberte "Stažení".
AMD
- Pokud vaše grafická karta patří značce AMD, přejděte na webovou stránku jejich výrobce a vyplňte na ní vyhledávací formulář.
- Poté klikněte na "Zobrazit výsledek" a počkejte, až se načte další stránka – váš ovladač je na ní a měli byste si jej pouze stáhnout.
nVidia
Pokud jste vlastníkem počítače, který běží na grafickém adaptéru "nVidia", pak budete muset znovu stáhnout oficiální web, vyplnit vyhledávací formulář, kliknout na hledat a stáhnout ovladač z okna, které se otevře.
Ovladače však nemusíte hledat na webu výrobce, stačí je aktualizovat přímo z Windows. Postupujte podle tohoto algoritmu:
- Po otevření "Správce zařízení", vybrat předmět "Video adaptéry": vyberte model své grafické karty kliknutím pravým tlačítkem na něj.
- V rozbalovací nabídce musíte vybrat "Aktualizovat ovladače" a počkejte, dokud systém pomocí automatického vyhledávání nenajde aktualizaci pro váš grafický adaptér.
Pokud jste vlastníkem notebooku, musíte přejít na web výrobce a nainstalovat ovladače odtud. To lze vysvětlit skutečností, že výrobce upravuje parametry každé grafické karty pro konkrétní model notebooku, a proto se její software bude poněkud lišit od standardní grafické karty.
Krok 3: Přeinstalujte ovladače
- Pokud jste stáhli modul v rozšíření EXE, povolte jej; pokud byl stažen jako archiv, rozbalte jej a spusťte nástroj znovu. Pokud vám ale žádná z výše uvedených možností nevyhovuje, pak jste si stáhli soubor, který lze otevřít pomocí "Správce zařízení".
- Při ruční instalaci ovladačů nezapomeňte zadat cestu k načtenému modulu.
Další kroky jsou stejné pro všechny grafické karty: restartujte počítač (pokud byl váš pokus o aktualizaci neúspěšný, použijte službu "Obnovení systému". Pravidelně aktualizujte ovladače a váš počítač vám bude sloužit dlouhou dobu!