Jak nastavit Wi-Fi router
Ve skutečnosti, abychom odstranili všechny otázky a problémy, které vznikají, uvádíme tento článek. Je univerzální: i když každá společnost má své vlastní rozhraní, svůj vlastní firmware - obecně je nastavení totožné. Když jsme router připojili k počítači a k síti, musíme resetovat nastavení na tovární nastavení. Chcete-li to provést, vyhledejte na routeru tlačítko „Reset“ a stiskněte jej po dobu deseti sekund. Poté jej uvolněte a počkejte několik minut, než se zařízení restartuje.
Nyní přejdeme do Centra sítí a sdílení - tato položka se nachází v Ovládacích panelech, ke kterým lze přistupovat z nabídky Start. Pokud vidíme aktivní „Připojení k místní síti“, znamená to, že první fáze nastavení byla úspěšná.
Nyní musíme připravit samotný protokol. Chcete-li to provést, klikněte levým tlačítkem myši na nápis „Připojení k místní síti“, najděte „Vlastnosti“, v nich - „Internetový protokol verze 4 (TCP/IPv4)“ a znovu klikněte níže na „Vlastnosti“. V nich musíme zaškrtnout políčka „Získat adresu IP automaticky“ a „Získat adresu serveru DNS automaticky“ - i když existují nějaké údaje, které je třeba zadat ručně, budou zadány přímo v rozhraní routeru. Naši volbu potvrdíme tlačítkem „OK“.
Nyní se podívejme na spodní stranu vašeho routeru. V ideálním případě by tam měly být umístěny tyto údaje: adresa http rozhraní, přihlašovací jméno a heslo pro autentizaci v něm. Pokud existují, je to skvělé. Pokud ne, pokusíme se na to přijít sami.
Otevřete prohlížeč. Bez ohledu na to, co - Opera, chróm, Mozilla, nebo jakýkoli jiný - ten, který používáte. Do adresního řádku musíme zadat http adresu ovládacího panelu rozhraní routeru. Obvykle je to http://192.168.0.1 nebo http://192.168.1.1. Pokud se zobrazí zpráva o ověření, znamená to, že jste již na správné cestě. Nyní přímo přihlašovací jméno a heslo - zadejte do přihlašovacího jména buď údaje ze spodní části routeru, nebo admin nebo uživatel, nebo nechte prázdný řádek. Heslo je shodné, buď údaje ze zařízení, nebo také admin nebo uživatel, nebo heslo, 1234, 0000, nebo - opět - prázdný řádek. Jedna z možností bude pravděpodobně správná. Nejmožnější možností je "admin:admin" nebo "user:user".
Jakmile jsme přihlášeni do webového rozhraní, musíme v nabídce hledat slovo WAN. Toto je základní nastavení. Zde vybereme typ připojení (nevíme - nechte tak, nebo si to zjistěte u poskytovatele), zaregistrujeme IP adresu, masku podsítě, brány a další údaje, které vám poskytovatel poskytne. Pokud mají být údaje poskytovány automaticky, zaškrtněte příslušná políčka. Po nastavení použijte parametry.
Druhým důležitým nastavením je samozřejmě WiFi. Zde se musíme znovu vrátit do hlavní nabídky a vyhledat klíčová slova „WiFi“, „Wireless“ nebo „Wireless network“.
Krátce o podmínkách. SSID je název vašeho routeru. Zobrazuje se na jakémkoli zařízení, které hledá routery v dosahu.
Kanál je frekvence, na které váš router pracuje. Zde byste měli využít příležitosti a přepnout kanál z režimu „auto“ na libovolný kanál, který se vám líbí – od 1 do 14. Doporučuje se vybrat od 6 do 14, ale pokud si všimnete kolísání rychlosti nebo nesprávného fungování bezdrátové sítě , měli byste změnit kanál na jiný. Pro analýzu kanálů existují také speciální nástroje, které zobrazují, který kanál má nejvíce směrovačů.
Metoda autentizace – ochrana vašeho routeru. WPA/WPA2 je nejbezpečnější, protože je chráněn heslem. Klíč WPA je přesně prostředkem ochrany – právě toto heslo.
Můžete také omezit počet klientů v nastavení routeru, abyste omezili neoprávněná připojení. Výpočet je poměrně jednoduchý: spočítejte všechna vaše zařízení připojená k tomuto routeru a také přidejte několik slotů pro „náhodná“ zařízení (například za vámi přijdou hosté, kteří chtějí používat váš router). V tomto článku jsme se podívali na základní minimum, které je potřeba k nastavení routeru. Pokud je vám stále něco nejasné, vítám vás v komentářích. Hodně štěstí s nastavením!