FreePrograms.me

Správně zvolený napájecí zdroj je klíčem k dlouhé životnosti vašeho PC.

Правильно подобранный блок питания – залог долгой службы вашего ПК


V tomto článku se zaměříme na důležité detaily, které musíte vědět před výběrem zdroje pro váš počítač.

Začněme tím hlavním. Počítačový zdroj je určen k napájení všech součástí osobního počítače elektřinou. Nejenže převádí síťové napětí na určité hodnoty, ale také stabilizuje a chrání před malým napěťovým šumem. Co kdyby pohonná jednotka vybaven ventilátorem, může také fungovat jako chladič systémové jednotky. Existuje několik typů napájecích zdrojů:

1. Modulární napájecí zdroje – liší se od ostatních, „nemodulárních“ z větší části tím, že nepotřebné vodiče lze snadno odpojit, aniž by došlo k poškození provozu zařízení.
2. Napájecí zdroje bez ventilátoru – takové bloky mají pasivní chlazení, takže jsou nejtišší. Shánět zdroj s podobným typem chlazení pro herní počítač je ale nesmyslné, protože vyžaduje pořádné napájení a takový zdroj se rychle přehřeje. Ideálním prostředím pro použití takových napájecích zdrojů by byl kancelářský stroj.
3. Napájecí zdroje speciálně pro grafické karty – spolupracuje s hlavním napájecím zdrojem a snižuje jeho zatížení. Takové zdroje je vhodné používat pro přetaktování. V naší oblasti je však velmi těžké něco takového najít.

Velmi důležitým ukazatelem kvalitního napájecího zdroje je jeho účinnost. (účinnost)

Moderní napájecí zdroje umožňují udržet účinnost na více než 80 procentech. To znamená, že při jeho výkonu 400 W bude odběr ze zásuvky rovných 500 W. Existují takzvané no-name napájecí zdroje, tedy vyrobené někým neznámým. V tomto případě byste neměli počítat s 50% účinností. Proto se striktně nedoporučuje nakupovat napájecí zdroje na trzích s elektronikou, kde neposkytují žádné certifikáty ani záruky.

A ještě něco málo o UPS. Pro ty, kteří si kladou otázku, jaký druh napájení jejich počítač potřebuje

K napájení jsou zpravidla připojeny pouze dvě věci, to je systémová jednotka a monitoru. Spotřebu elektrické energie systémové jednotky je možné odhadnout kontrolou výkonu napájecího zdroje v ní instalovaného. Ve skutečnosti to není úplně přesná možnost. Stojí za to shrnout sílu všech součástí vašeho systému. A nezapomeňte, že účinnost je 70 procent, takže výslednou hodnotu je třeba vydělit 0.7.

Kolik monitor spotřebuje, lze zjistit na samotném monitoru, obvykle spotřebují asi 40-55 wattů. Pokud je úhlopříčka monitoru působivá, může indikátor spotřeby elektřiny dosáhnout 100 wattů nebo více.

Spotřebu proudu počítače lze měřit ampérmetrem. Vyplatí se načíst váš osobní počítač na maximum (řekněme spustit velmi náročnou hru) a nastavit maximální kontrast a jas na monitoru. Nezbývá než změřit celkový proud a tuto hodnotu vynásobit 220. Dostaneme tedy výkon vlastního počítače ve VA.

Například. Existuje profesionální systém, který spotřebuje 350 W. Na základě toho potřebuje minimálně 440 VA napájení. Ale nezapomínejte na rezervu, nikdy nevíte, když se rozhodneme do systému dokoupit, čímž zvýšíme jeho obžerství. Nejlepší variantou by tedy v tomto případě byl zdroj s výkonem 540 VA nebo více. Neměli byste si pro sebe vybírat nejvýkonnější napájecí zdroj s myšlenkami „to bude jistě stačit pro každou příležitost v životě“. Pozor na přemrštěné účty za energie. Napájecí zdroje vybírejte podle aktuální spotřeby vašeho počítače plus malou rezervu do budoucna.

Při výběru zdroje napájení byste měli být zodpovědní, protože výkon vašeho osobního počítače bude záviset na jeho schopnostech.
02. února 2016 0
Komentář
Zadejte kód z obrázku:*
Kliknutím na obrázek aktualizujte kód, pokud je nečitelný