FreePrograms.me

Co je to IP adresa?

А что такое ip адрес?


IP adresa může být nazývána jedinečnou adresou nebo názvem zařízení, nejčastěji osobního počítače, které je připojeno k místním sítím nebo Internetu.

Těm uživatelům, kteří se s těmito adresami zabývali, se může zdát, že na nich není nic složitého. Ve skutečnosti je vše mnohem hlubší a právě této hloubky se v tomto článku dotkneme.
А что такое ip адрес?


Jak mnoho lidí ví, IP adresa je kombinací čtyř čísel, která jsou oddělena tečkami a mohou to být čísla od 0 do 255 (například 192.168.0.77). Uživateli je dána skvělá příležitost, aby si takovou adresu sám zapsal v desítkové soustavě, kterou všichni znají od dětství. Počítač ale přečte naši adresu ve dvojkové soustavě, která je kombinací nul a jedniček. Díky kombinaci těchto čísel může počítač pochopit, odkud požadavky přicházejí a kam má informace odeslat.

Značná část počítačů po celém světě má trvalé IP adresy. Ještě větší množství adres ale slouží pro technické potřeby a jen malá část adres je volná pro běžné uživatele připojené k internetu. Takové volné IP adresy se odborně nazývají dynamické, zatímco ostatní se nazývají statické. Pomocí dynamických adres je možné zvýšit počet dostupných IP adres ve veřejné doméně.

Funguje to takto: uživatel se připojí k internetu a získá dynamickou IP adresu. Poté klidně pracujete na síti, ale dříve nebo později se od sítě odpojíte a vypnete svůj osobní počítač. A nyní je pro nás vlastníkem naší dynamické adresy úplně cizí člověk, který je aktuálně připojen k internetu. Na druhou stranu, ne všichni uživatelé se mohou připojit k internetu pomocí dynamických IP adres, takže pokud je počítač používán jako server nebo úložiště informací, ke kterému se uživatelé následně připojují, bude vyžadována statická adresa, tj. trvalou adresu nebo tzv. jméno, které by uživatelé připojující se k tomuto serveru měli znát.

V naší době existuje nespočet počítačů, o nic méně než moderní smartphony, tablety a chytré televizory, což znamená připojení všech těchto zařízení k internetu. Každé takové zařízení tedy potřebuje IP adresu – své síťové jméno. Zde však nastává problém, protože adresy nejsou nekonečné a mohou dosáhnout čísla 255 až čtvrté mocniny. A tady je potřeba se vypracovat způsob, jak racionálně využívat IP adresy. Chovali se jako takový zachránce dynamické IP adresya jsou jedním ze způsobů racionalizace.

Existuje druhý způsob, a to vytvoření organizace, která se nazývá IANA, což v ruštině znamená Internet Assigned Numbers Authority, správa prostoru internetových adres. Tato administrace kontroluje IP adresy, jejich používání a vydávání regionálním registrátorům. Takových registrátorů je pouze pět: ARIN, LACNIC, AfriNIC, RIPE NCC, APNIC. Právě těchto pět regionálních registrátorů distribuuje balíčky IP adres velkým poskytovatelům internetu a dále v seznamu. A posledním článkem dlouhého řetězce jsme my, uživatelé internetu, kteří se připojují k síti bez ohledu na typ připojení.

Existovala i třetí metoda - připojení k internetu pomocí Wi-Fi routeru nebo jeden z počítačů v místní síti jako stejný router.



Řekněme, že existuje kancelář, ve které je místní síť pěti počítačů. Všechny samozřejmě vyžadují trvalé IP adresy, ale nákup trvalých adres pro každý počítač není nejlepší volbou. Existuje jednodušší řešení. Všechny počítače tedy budou mít externě stejnou adresu, ale v nejmenší lokální síti budou mít různé IP adresy. V tomto případě bude přístup k internetu proveden prostřednictvím jednoho z počítačů fungujících jako router (nazývají se také routery). V tomto případě data přijatá z internetu nejprve dorazí na stejný „hlavní“ počítač a poté budou přesměrována na interní adresy, ze kterých byla vyžádána.

Nedávno byla vyvinuta síť IPv6, přičemž to není zvláštní potřeba. A množství zařízení, které vyžaduje internet, je dostatečné pro standardní systém IP adres IPv4. Tato situace se ale brzy změní, protože mobilní technologie se vyvíjejí neuvěřitelně rychle. Závěr z tohoto článku lze zdůraznit následovně: ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a někdy se za obyčejnými věcmi skrývají fenomenální vývoj a objevy. Přejeme vám hodně štěstí při objevování internetu!
10. listopadu 2014 2
Komentář
Zadejte kód z obrázku:*
Kliknutím na obrázek aktualizujte kód, pokud je nečitelný
  1. assdafds
    9. srpna 2017 19:35
    Internet je krypto-židovský. Bez ohledu na to, na jaký server půjdete, nezáleží na tom, zda je placený nebo bezplatný, budete sledováni.
    A majitel mobilu ve městě se určuje s přesností na 30 m Jste na takové a takové ulici, zadali jste takový a takový dům. Konverzace se zaznamenávají. Na pevném disku zůstávají „podezřelé“. Střapatí vše poslouchají a sledují. Proč proboha?
    Mimochodem, tranzistor, mikroobvod a elektřinu nevynalezli Židé. Jsou ale připisovány Židům. Krypto-židovská média a tiskárny. Židům se nepřipisuje jediný vynález. Skuteční autoři se zpravidla neuvádějí vůbec, nebo se umístí na konec seznamu. Pak „někam“ úplně zmizí.
  2. Shaty
    Shaty
    3. prosince 2023 18:57
    Moje sestra dostala ve škole esej o IP adresách. Vezměme tedy tento skvělý článek jako základ)