Proč mi na notebooku mizí zvuk?
Díky své přenosnosti je notebook používán mnoha lidmi k poslechu hudby, sledování filmů a práci s audio a video soubory. Pokud zvuk někde zmizí, pak se notebook změní na nudný prohlížeč a psací stroj. Nyní se pokusíme zjistit příčiny problému a také je sami opravit.
Zvuk je v nastavení notebooku zakázán
Někdy ve spěchu provádíme mnoho zbytečných akcí: chybí nám nastavení zvuku v zásobníku, mačkáme speciální tlačítka na klávesnici, která vypínají zvuk, podsvícení atd.
Proto kontrolujeme stav zvuku. Chcete-li to provést, věnujte pozornost ikoně hlasitosti v zásobníku. Pokud je přeškrtnutý červeným pruhem, měli byste otevřít regulátor a posunutím posuvníku zapnout zvuk.
Dále se ujistěte, že ovladače hlasitosti na soundbaru nejsou vypnuté.
Nyní zkontrolujeme, na jaké úrovni je nastavena hlasitost reproduktorů a dalších aplikací.
Někdy zapomeneme vyjmout sluchátka ze speciálního konektoru na notebooku a z tohoto důvodu nefungují reproduktory. Kontrola konektoru sluchátek.
Problém s ovladačem
Nyní byste si měli pamatovat všechny nejnovější instalace programů na vašem notebooku. V některých případech může dojít ke konfliktu mezi nimi a těmi, které byly dříve nainstalovány.
Proto stojí za to vrátit se k předchozímu stavu a odstranit konfliktní programy.
Pokud si nic takového nepamatujete, přejděte ke kontrole ovladačů:
- Otevřete „Start“, vyberte „Ovládací panely“ a přejděte do „Správce zařízení“.
Zde uvidíte strom zařízení přítomných v notebooku.
Zvukové ovladače jsou umístěny v části „Zvuková, video a herní zařízení“. Otevřeme je k prohlížení kliknutím na trojúhelník na levé straně. Pokud jsou ovladače poškozené, chybí nebo jsou zastaralé, bude nalevo od nich blikat žlutý trojúhelník s vykřičníkem.
V takovém případě byste je měli přeinstalovat. Za tímto účelem najdeme disk dodaný s notebookem a použijeme jej k obnovení ovladačů. Můžete také použít pro tyto účely Program DriverPack Solution, který automaticky vybere potřebné ovladače.
Zapni zvuk v BIOSu
Stává se také, že zvuk je zakázán v samotném systému BIOS. Je to docela snadné zkontrolovat:
- Přejděte do systému BIOS.
- Poté hledáme naše zvukové zařízení na kartě „Integrované“ nebo „Pokročilé“. Záleží na tom, zda je zvuková karta integrovaná nebo ne.
- Naproti názvu zvukového zařízení zkontrolujeme stav, ve kterém se nachází. Pokud je uvedeno „Zakázáno“, měli byste to povolit. Chcete-li to provést, stiskněte „Enter“ a vyberte „Povoleno“.
- Dále uložte změny - stiskněte „F10“.
Čekáme, až se notebook restartuje, a poté zkontrolujeme zvuk.
Zvuková služba Windows nefunguje
Otevřete „Služby“ pomocí „Spustit“. Chcete-li to provést, zavolejte nástroj stisknutím tlačítka klávesové zkratky „Win + R“.
Píšeme do řádku
Klikněte na „OK“.
Nyní hledáme „Windows audio“ ve službách a kontrolujeme jeho stav. Ve třetím sloupci by mělo být uvedeno „Working“, jak je znázorněno na snímku obrazovky.
Pokud neběží, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte „Vlastnosti“. Zde nastavíme automatické spouštění a poté klikneme na „Spustit“, „Použít“, „Ok“.
Chybí zvukové kodeky
Nejoblíbenější formáty přehrávání videa a zvuku jsou:
Aby je bylo možné hrát na notebooku, musíte nainstalovat K-Lite Codec Pack, GOM Player. Problém samozřejmě nemusí spočívat v nastavení, ovladačích nebo kodecích, ale v poruše zvukové karty nebo samotných reproduktorů.