Pevný disk počítače a možnost jeho obnovy
Selhání pevného disku můžete předejít pravidelnou kontrolou jeho provozního stavu. Tímto způsobem můžete včas odhalit počínající problémy a zabránit ztrátě informací a selhání zařízení. První známky selhání pevného disku:
- pomalé načítání OS a programů;
- při kopírování a zápisu dat dochází k chybám;
- modrá obrazovka monitoru;
- počítač během testování zamrzne;
- spontánní vypnutí a nerozpoznání pevného disku;
- cizí zvuky a zahřívání disku.
Příčiny selhání pevného disku:
- fyzické nebo mechanické vlivy na pevný disk, zejména při jeho provozu;
- vliv elektrického proudu na disk;
- předčasná výměna opotřebovaného zařízení;
- nevhodné provozní podmínky (teplota, vlhkost vzduchu);
- nedostatek nepřerušitelného napájení;
- možná výrobní vada při výrobě disku.
Ne každý pevný disk lze obnovit. Pokud je pevný disk poškozen mechanickou silou nebo během provozu vydává skřípění či skřípání, je s největší pravděpodobností nemožné jej obnovit. Pokud se způsobená škoda týká softwaru, je pravděpodobnost odstranění škody poměrně vysoká.
Chcete-li normalizovat provoz pevného disku, je lepší využít služeb profesionálních programátorů. Pro vlastní obnovu potřebujete speciální program Victoria ve verzi pro DOS. Lze jej stáhnout na USB flash disk s možností následné instalace.
Tento program umožní zjistit stav pevného disku skenováním na poškozené, vadné sektory. Po identifikaci problémů je třeba spustit režim obnovení zařízení. Doba procesu analýzy chyb závisí na velikosti disku a rozsahu poškození.
Pokud na pevném disku po „reanimaci“ stále zůstávají poškozené poškozené sektory, jeho obnovení je nemožné. Právě pravidelná a včasná diagnostika pevného disku vás ušetří problémů. Můžete tak rychle předejít poškození a zničení důležitých dat. Ale ani v tomto případě není vždy možné stoprocentní zotavení. Informace také nemusí být uloženy v plném rozsahu. Úplnému selhání pevného disku je proto lepší se vyhnout.